Volný čas


TERMÁLNÍ LÁZNĚ VELKÉ LOSINY

Vzdálenost od hotelu: 200 metrů (2 minuty pěšky)

Jedinečný termální park zasazený do krajiny Hrubého Jeseníku, který nikde jinde v České republice nenajdete, se nachází jen pár metrů od hotelu Istria. Nejstarší moravské lázně využívají léčivé termální sirné prameny, které prospívají pohybovému aparátu i bojují proti kožním, neurologickým či oběhovým nemocem. V termálním parku můžete najít vodní svět s atrakcemi a tobogány, sauny, případně ledovou komoru. Termální lázně se určitě vyplatí navštívit. Můžete využít i výhodné relaxační pobytové balíčky hotelu Istria, ve kterých je vstup do termálního parku zahrnut.


RUČNÍ PAPÍRNA VELKÉ LOSINY

Vzdálenost od hotelu: 500 metrů (4 minuty pěšky)

Jediná ruční papírna svého druhu v České republice začala svou výrobu již na konci 16. století a nepřetržitě se tu vyrábí papír dodnes. Manufaktura byla založena na panství rodu pánů ze Žerotína. Za návštěvu stojí zcela určitě muzeum papíru i prohlídka nejatraktivnějšími částmi výroby či prohlídka technických zajímavostí. Papír je zde vyráběn stále tradičně z bavlny a lnu, díky čemuž dosahuje vysoké kvality a využívá se především ve výtvarném umění a na reprezentační účely či významnou korespondenci. Pravidelně se v papírně konají tvůrčí dílny, návštěvníci si mohou také vyzkoušet vyrobit vlastní papír. 


RENESANČNÍ ZÁMEK VELKÉ LOSINY

Vzdálenost od hotelu: 1300 metrů (16 minut pěšky)

Renesanční zámek, který byl v 17. století známý čarodějnickými procesy, si prošel za celou svou dlouhou historii výraznými rekonstrukcemi. Dnešní podobu zámku mohou návštěvníci ocenit od dubna až do října, prohlédnout si mohou např. rytířský sál, obrazárnu s díly evropských malířů či věž se zámeckými hodinami. Zámek je národní kulturní památkou, kterou nechal vybudovat na místě původní tvrze Jan z Žerotína. Renesanční architekturu zámku doplňuje rozlehlý francouzský park. Každé pondělí je zámek veřejnosti nepřístupný. 


LYŽAŘSKÝ AREÁL PŘEMYSLOV

Vzdálenost od hotelu: 10 kilometrů (12 minut autem)

Jeden z nejmodernějších skiareálů v Jeseníkách nabízí čtyři sjezdové tratě obsluhované čtyřsedačkovou lanovkou a dvěma vleky s veškerým zázemím pro své návštěvníky. Na své si v areálu přijdou i milovníci běžek a v letním období je zde možnost koupání. V rámci zimních pobytových balíčků v hotelu Istria získáte slevu na skipasy do skiareálu Přemyslov. Všechny sjezdovky jsou navíc uměle zasněžované, takže sníh je zaručen, nechybí ani večerní lyžování a hned přímo na nejdelší osvětlené sjezdovce na Moravě. 


SKI AREÁL KOUTY

Vzdálenost od hotelu: 11 kilometrů (12 minut autem)

Ski areál Kouty v zimě nabízí nejmodernější zasněžovací techniku, 11,5 km sjezdovek nebo 25 km běžeckých tratí, včetně moderní šestisedačkové lanovky. Samozřejmostí je lyžařská škola, dětský park, široká nabídka stravování, půjčovna vybavení, i servis. V létě tu naleznete množství cyklo a turistických tras, vyrazit můžete na vodní elektrárnu či vyzkoušet bike park nebo sjezd na koloběžkách.  


PŘEČERPÁVACÍ VODNÍ ELEKTRÁRNA DLOUHÉ STRÁNĚ

Vzdálenost od hotelu: 16 kilometrů (20 minut autem)

Již od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže.

Rezervaci exkurze elektrárny si můžete udělat z pohodlí domova zde.


ROZHLEDNA HÁJ NAD ŠUMPERKEM

Vzdálenost od hotelu: 17 kilometrů (30 minut autem)

Pro stavbu rozhledny byl vybrán kopec Háj (631 m.n.m.) v roce 1993, o rok později se rozhledna slavnostně otevřela. Rozhledna na Háji je dominantou hned dvou moravských měst – Šumperka a Bludova. Háj nad Šumperkem je místo, které pro své pěkné prostředí a daleké výhledy na panorama Jeseníků bylo již dříve hojně navštěvováno turisty. Rozhledna Háj je otevřena za dobré viditelnosti.